Mit csinl a macskmmal az llatorvos, avagy a betegvizsglat mdszerei
Amikor kedvencnk megbetegszik, llatorvosunk megvizsglja, megprblja kiderteni, hogy mi a problma. A krhatrozs (diagnzis) a betegsg felismerst s megnevezst jelenti. A diagnzist a krelzmnyre s fleg a betegvizsglat adataira tmaszkodva, levonva azokbl a kvetkeztetseket, szaktudsa alapjn lltja fel az llatorvos.
-A krelzmny a macska gazdjnak kzlse az llat betegsgnek elzmnyeirl, vlaszads a krelzmnyt felvev llatorvos krdseire. A rszletes, trgyilagos krelzmny tbaigazts a tovbbi vizsglatok irnyra, megknnyti a helyes krhatrozst. A krelzmny felvtele az llatorvos rszrl nagy szakmai tapasztalatot, a kutyagazdjval bizalmi viszony kialaktst, j kapcsolatteremt kpessget, emberismeretet, trelmet ignyel. Fontos, hogy a tulajdonos az ltala megfigyelt jelensgeket spontn, szintn el tudja mondani. Ezek a krelzmny legrtkesebb rszei. Krdsek feladsra szksg van, amelyek rvidek, vilgosak legyenek, hogy azokra lehetleg egyrtelm vlaszokat lehessen adni. vakodni kell viszont a gazda egyoldal, tendencizus megjegyzsekkel val befolysolstl, gondolatmenetnek egy irnyba szortstl. Nem zrhat ki viszont, hogy a tulajdonos valamit tvesen szlelt, csak msok ltal tapasztaltakat tud kevss hiteles mdon tovbbadni, netn valamit elhallgat, esetleg flrevezetni prbl. Ha a vizsglat eredmnyei nem egyeznek a krelzmnnyel, a ksbbiekben ezek lehetsg szerinti tisztzsra, vagy ha j ismeretekre tesznek szert, a krelzmny kiegsztsre kell sort kerteni (pt-krelzmny).
A krelzmny a kvetkez rszekbl ll:
1. A macska egszsgi llapotra, betegsgre vonatkoz adatok. A betegsg kezdete, a betegsgre utal elvltozsok, rendellenessgek (panaszok), vltozsok az egszsgi llapotban (javuls, romls), esetleges korbbi megbetegedsek.
2. llatorvosi beavatkozsok. Vdoltsok (oltsi knyv bemutatsa), betegsgek megllaptsa, gygyszerezs, diagnosztikai/terpis vizsglatok, eljrsok, mttek.
3. A macska krnyezete. A macska elesge, elltsa, elhelyezse, letkrlmnyei, esetleges trsai s azok egszsge, ms llatokkal val kapcsolatba kerlse, idegen anyagok (mrgek) felvtelnek lehetsge, vltozsok (ms gazda, kltzs, stb.), ms krnyezet (utazs, dlhelyen val tartzkods).
A betegvizsglatnak szmos mdszere van:
-rzkszervi, fiziklis mdszerek:
-A megtekints vgezhet szabad szemmel, ignybe vehetek olyan fnyforrsok, amelyek fnysugarakat vettenek egy adott helyre (szemtkr, reflektorok). Klnleges formja a bels szervek mszerrel val megtekintse.
-Tapintssal vizsgljuk a test felsznt s annak mlyebb rszeit, fleg az alaki eltrsek, fjdalmassg felismerse cljbl. A has mly ttapintsval vemhessg, idegen kpletek, daganatok, a hasi szervek alak-, nagysgvltozsai, valamint a hasregi folyadkgylem ismerhet fel. Bels tapintst a vgblbe vezetett ujjal vgezhetnk.
-A hallgatzs a szvhangokra, valamint a lgzsi zrejekre fonendoszkppal trtnik.
-A kopogtatst macskn ujjal ujjra vgezzk a mellkason vagy a hasfalon, elssorban a testregekben lv kros tartalom (folyadk, gzok, leveg) kimutatsra.
-Szaglssal felismerhetjk a szjbzt, a macska testnek vizeletszagt, az orrvladk, a br, a blsr s a vizelet rendellenes illatt.
-Az ltalnos betegvizsglathoz tartozik az n. klinikai alaprtkek, a testhmrsklet, a pulzus, a lgzsszm felvtele.
A macska testhmrsklett a vgblbe vezetett digitlis orvosi lzmrvel llaptjuk meg, ami fiziolgis krlmnyek kztt 38,3-39,1oC. Lzas a macska, ha hmrsklete meghaladja a 39,5C-t, magas a lz, ha a hmr 40,0oC-feletti rtket mutat. Lehet a testhmrsklet alacsonyabb is a normlisnl, ami a betegsg kedveztlen kimenetelre utal.
A macska rverst a comb bels felletn tapintjuk s az normlis krlmnyek kztt 90-120 percenknt, jl kirezhet, kzpknnyen elnyomhat, ritmusos. A gyenge s/vagy szapora rvers vrkeringsi elgtelensg kvetkezmnye, szvbetegsgekben ezen kvl aritmis, kihagy rvers sem ritka.
A lgzs percenknti szma 15-30, ez megtekintssel, esetleg tapintssal vehet fel. A szapora lgzs, lz, lgzsi-vrelltsi zavarok, nha agyveli bntalmak kvetkezmnye, a neheztett lgzs pedig fleg tdbetegsgek vagy a be- s killegzs akadlyozottsga miatt fordul el.
Mindhrom klinikai alaprtk fiziolgisnak tekintend emelkedse tapasztalhat azutn, hogy a macska testi megerltetsnek lett kitve s izgalom sorn is. Helyes ezrt, hogyha azok megllaptsa azutn trtnik, amikor a macska mr megnyugodott, a vizsglat kezdetn kapott rtkek az izgalom kvetkeztben magasabbak lehetnek az tlagosnl, mg ha ennek egszsgkrosodsra utal oka nincs is.
-A rszletes betegvizsglat kiterjed a kutya minden szervrendszerre, szervre. Klns rszletessggel, a kiegszt diagnosztikai mdszerek ignybevtelvel vizsgljuk azokat a szerveket, amelyek megbetegedse a krelzmny, valamint az ltalnos betegvizsglat alapjn gyanthat vagy valsznsthet.
-A klinikai kiegszt vizsglatok kz soroljuk a diagnosztikai, kmiai laboratriumban vgzett, valamint a specilis diagnosztikai mszerekkel kivitelezett eljrsokat. A kiegszt eljrsok egy rsze ma mr szinte minden ignyesebb betegvizsglat szerves rsze, ezeket nevezzk szrvizsglatoknak, ms rszkre ritkbban, csak indokolt esetekben kerl sor.
-A klinikai laboratriumi tesztek nagy rszt rutinszeren vgzik. Ilyen a vizelet-, a vrkp- s a blsrvizsglat. Indokolt esetben vrgz-, -ionkoncentrci-meghatrozs, a vrplazmaenzimek s ms alkotelemek (glkz, kreatinin, karbamid, stb.) mrse, klnbz vladkok, punkttumok feldolgozsa trtnik. Ide soroljuk a bakteriolgiai s a hisztolgiai vizsglatokat is.
-A fontosabb mszeres kiegszt diagnosztikai vizsglatok a kvetkezk: rntgen (Rtg), ultrahang (UH), komputertomogrfia (CT), elektrokardiogrfia (EKG), fonokardiogrfia, elektroencefalogrfia (EEG), endoszkpia, vrnyomsmrs, prbacsapols, szervbiopszia, diagnosztikai laparoszkpia. |