MIT TEHET N AZ LLATMRGEZS ELLEN?
Az llatok ellen elkvethetõ bûntettek kzl a mrgezs az egyik legbarbrabb s leggyvbb. Embertelen fjdalmat s knhallt okoz, az ldozatot szeretõ embereknek pedig kimondhatatlan bnatot s gyszt. Br az 1998-es llatvdelmi Trvny bntethetõ cselekmnynek nyilvntotta a mrgezst, sokan mgis azt hiszik, hogy nem lehet mit tenni ellene s elfogadjk mint elkerlhetetlent. Ennek nem kne gy lennie! A Fehrkereszt telefonvonalat tart fenn, ahol a lakossg az ilyen bûncselekmnyeket bejelentheti, s azok ldzsben segtsget nyjthat.
(Tovbbi informcirt hvja a 06 20 9433 375 szmot vagy keresse fel Dr. Horvth Lszlt az interneten a www.webarculat.hu/allatmento webcmen)
Ha llatmrgezsrõl szerez tudomst, kt fontos dolgot kell tennie: elõszr, prblja meg megmenteni az llatot. Msodszor, gyûjtsn bizonytkokat, amik segthetnek az elkvetõ eltlsben. Az llatorvos mindent meg fog tenni az llat letben tartsrt, de elõfordul, hogy az menthetetlen.
Az llatorvosoknak lehetõsgk van anonim nyilvntartst vezetni a klinikjukban elõfordul mrgezses esetekrõl. gy figyelemmel ksrhetik a problmt, s felhvhatjk r a hatsgok figyelmt. Ezek a statisztikk bizonytkok, amelyek megcfoljk a hatsgok azon lltsait, melyek szerint a problma nem ltezik, illetve nyomst gyakorolnak a hatsgokra a hatkonyabb llatvdelem rdekben. Cljaink a szigorbb trvnyek, a slyosabb bntetsek, s a trvnyek hatsosabb betartatsa. A bizonytkok begyûjtsnl a mregre gyans anyagot tanuk jelenltben kell rgzteni pldul egy vegben. Sajt biztonsgunk rdekben az anyagot ne fogjuk meg puszta kzzel, hanem valamilyen eszkzzel, vagy gumikesztyûvel. A tank jegyezzk meg, hogy az anyag pontosan honnan lett rgztve. A rgztett anyagot az llatorvosnak kell bemutatni, aki tbaigaztst fog adni, hogy az anyag hol vizsglhat be, illetve maga kldi majd el vizsglatra. Tudni kell, hogy ezek a toxicitsi vizsglatok djktelesek, de az elvgeztetsk a bizonyts sikere rdekben legtbbszr nlklzhetetlen. A mrgezs bizonytsa azrt nehz, mert az elkvetõ legtbbszr nem tank jelenltben teszi ki a mrgezõ anyagot. A pontos helysznmeghatrozs azonban kzvetett bizonytk lehet, amennyiben oda csak meghatrozott szemly juthatott be. Kzvetett bizonytknak minõslhetnek a korbbi, mrgezsre, az llat elpuszttsra utal kijelentsek is.
ELÕVIGYZATOSSG
Tartsa tvol kedvenct az ismeretlen ennivalktl. Ezek tbbek kztt lehetnek tlban kitett telek vagy folyadkok, mûanyag zacskk tartalma, telmaradkok vagy hsgombcok. Az ilyen gyans lelmiszereket haladktalanul tvoltsa el! Mrgezett csalit gyakran raknak ki olyan helyekre, ahol ms llatbartok is napokig hagynak kint lelmiszert. vakodjon a (nha sznezett) porszerû anyagoktl! Tartsa szemmel a birtoka krl feltûnõ idegeneket, fõleg azokat, akik lthatan idegenkednek kutyjtl. Jegyezze fel a gyans gpkocsik rendszmt, illetve a helyet s idõt, ahol azokat ltta. Egy kznl lvõ fnykpezõgp segt az esetleges bizonytkok megõrzsben.
FELKSZLS AZ ELSÕSEGLYNYJTSRA
Mindenekelõtt krjen tancsot llatorvostl az elsõseglykszlet tartalmra s hasznlatra vonatkozan, s krdezze meg õt az olyan nvny- s rovarirt szerek tneteirõl, mint a sztrichnin, arzn, paraquat stb. Õ tudni fogja, melyik szerek fordulhatnak elõ a krnyken, el tudja magyarzni a tneteket s tancsot adhat a kezelst illetõen. A mrgezsi tnetek felismerse ltfontossg, ugyanis egyes ellenszerek krosak egy egszsges llatra! A legtbb llatorvos tudja, hogy a gazda ltal nyjtott elsõsegly nagyon sokat tehet a megmrgezett llatrt. Krje llatorvost, mutassa meg a hnytatszerek s aktv sznoldatok szjon t trtnõ beadsnak s az injekcis tû hasznlatnak mdjt. A legelsõ lps a felkszls!
AZ ELSÕSEGLYCSOMAG
Mindig legyen a kzelben elsõseglycsomag hnytatkkal (ampulla s/vagy oldat formjban), aktv szntablettkkal, injekcis tûvel, ellenanyagokkal, s egy, az llatorvos ltal ajnlott lerssal, ami tartalmazza a helyes dzisok s beadsi mdszerek lerst. Tartsa fejben, hogy kutykat s macskkat mskppen kell kezelni, illetve hogy a gygyszer szjon t trtnõ beadsa lehetetlen lehet, ha az llatnak grcss rohamai vannak vagy nem tud nyelni.
ELSÕSEGLY
Azonnal rtestse az llatorvost! Mg n megkezdi az elsõseglynyjtst, valaki ms telefonljon az llatorvosnak, hogy fel tudjon kszlni mg az llat ton van. Ha lehetsges, az llat tnetei s a krnyezet alapjn azonostsa a lenyelt anyagot mielõtt beadja a hnytatt.
FIGYELEM: Az llatot NEM SZABAD hnytatni, ha savat, egyb mar anyagot vagy veget nyelt, mivel ez csak slyosbtan a belsõ szervek srlseit! Ilyen esetben adjon be az llatnak aktv szenet s azonnal induljon vele az orvoshoz.
FIGYELEM: Ha az llatnak grcss rohama van, NE adjon be semmit szjon t. Brmilyen anyag lenyeletsekor nagyon kell gyelni, hogy az ne kerljn a tdõbe.
Ha az llat valsznûleg msmilyen jellegû anyagot nyelt:
1. Hnytassa meg az llatot:
szjon t, 30-100 cm3 meleg teltett konyhas oldattal, vagy
szjon t, 30-60 cm3 higtott hidrogn-peroxiddal (Hyperol tabl.) (1:10 arnyban higtva), vagy
szjon t, langyos vzbe rakott mustrmagokkal, vagy
szjon t, 10%-os IPECACUANA sziruppal (minden 10 kg testly utn 10 ml), vagy
injekciban APOMORPHINE-al (minden kg testsly utn 0.05 mg, macskk esetben NE!), vagy
injekcival.
- macska: XYLAZINE (minden kg utn 0,5-1 mg)
2. Miutn az llat hnyt, nyelessnk vele aktv szenet. Kapjon izomba adott oltst: -kutya/macska: ATROPINE (minden kg utn 0.04 mg, vagy minden 10 kg utn 1 ml)
3. Ezutn azonnal vigye az llatot llatorvoshoz! Megjegyzs: Vigyzzon, kerlje el a szerek tladagolst! MRGEZS TNETEI: Rovarirt- (szerves foszft) mrgezs: nyladzs, erõteljes knnyezs, hasmens, slyos hnys, a pupilla sszeszûklse, izomrngs, asztms llegzs, grcs, kma. Kezels: Atropin-injekci (macsknak vagy kistestû kutynak 1 ampulla, nagyobb kutyknak 2 vagy 3 ampulla, testslytl fggõen). Az injekcit lehet vnba, izomba vagy bõr al adni.
Patknymreg- (dikumarol szrmazkok) mrgezs: hnys s hasmens, de az llaton nha 2-3 napig nem jelennek meg a tnetek. Ez utn az llat fradkonny, aluszkonny vlik, a szjnylkahrtya, fogny s a ktõhrtyk halvnny, porceln fehrr vlnak, melyeket a belsõ vrzs okoz. Slyos esetben a vgblen s szjon t is vrzik az llat. Kezelskpp K-vitamint (Konakion-t) kell injekciknt beadni a vralvads elõsegtsre – 5 mg s 20 mg kztt, az llat mrettõl s slytl fggõen, melyet 2-3 htig tablettban kell folytatni. Sok esetben a kezels sikere csak vradssal egytt rhetõ el. Sztrichninmrgezs: a sztrichninnel megmrgezett llatnak grcss sszehzdsai s izomrngsa van, pupillja kitgul. Kezelskpp diazepan-t (Seduxen) kell injekciknt beadni: macskknak 5-10 mg, kutyknak mrettõl s slytl fggõen 10-30 mg.
A szndkos mrgezst jelentse az illetkes nkormnyzat jegyzõjnek vagy az llategszsggyi hatsgnak /hatsgi llatorvosnak/. Tantsa meg gyermekeinek, hogy a mrgezs szrnyû bûntett. Tovbbi informci (angol nyelven): www.actionagainstpoisoning.com
forrs: fehrkeresztliga