Melyik okosabb- a kutya vagy a macska???
A macskkat felletesen ismer emberek gyakran ragadtatjk magukat olyan kijelentsekre, hogy: „a kutya okos, a macska nem;, „a macska nem trdik a gazdjval s nem tudja rzelmeit kimutatni". Ezzel persze nem valdi igazsgot mondanak ki, mindssze leleplezik azt, hogy milyen keveset tudnak a macskrl. Az igaz, hogy a kutyk tbb, mint 10.000 ve lnek emberi trsasgban (s ez alatt sem tanultk meg, hogy vannak j s rossz gazdk, hiszen hajlamosak vg nlkl eltrni a gazda kegyetlensgt is), mg a macskk mindssze 3.500 ve „trsultak az emberrel, de azt is csak mdjval. Ezrt sokkal kevsb fggnek tle. A kutya s a macska eltr viselkedsnek oka a kt faj klnbz letmdjbl ered. A kutya falkallat, lett a kutyk csoportjban li le, s hajland alvetni magt a vezrkutya akaratnak. Trsllatknt az embert tekinti ennek. A macska azonban egyedl l, vadsz technikja nem ignyli a ms macskkkal val egyttmkdst, jl elvan egyedl, ezrt az embert is csak mellrendelt szerepben tudja elfogadni. Az emberi rzelmek skljn az egyik pluson helyezkednek el azok, akik boldogsga teljes egszben egy ms szemlytl fgg. Az ilyen emberek megszllottan igyekeznek befolysolni a msik ember viselkedst. A msik pluson azok llnak, akik kifejezetten fggetlenek, gy vlik nincs szksgk senkire. Ez akr addig is fajulhat, hogy teljesen mellzik a trsadalmi rintkezst. E kt vglet kztt helyezkedik el az a fajta egymstl val fggs, amelyet az jellemez, hogy kpesek vagyunk msok nlkl is klnfle rdekldseinknek lni, hatrt szabni a msokkal val kapcsolataink mlysgnek, lvezni az egyedlltet, pp gy, mint alkalmanknt msok trsasgt.
A macskk az egymsrautaltsg tekintetben szksgleteik nagyjbl ktharmadt nmaguk is elltjk, a maradk harmadot ldozzk emberek, macskk s ms llatok trsasgra. Azokbl az emberekbl vlnak j macskagazdk, akik nem tapadnak grcssen embertrsaikra, hanem tiszteletben tartjk msok rdekldst, ignyeit. A mstl fgg embertpus gy rzi a macska nem elgg ignyli a trsasgt, nincs r szksge, mg a teljesen fggetlen tpus nygnek rzi a macska gondozsval jr ktelezettsgeket.
Visszatrve az eredeti gondolatra, a kutyk hsgesek, szfogadak, teljesen alvetik magukat a gazda akaratnak, s ez rmmel tlti el a gazdt, mert rzi, hogy uralja az llatot s azt is, hogy az llatnak szksge van r. A macskkat filozfusi szemlletk tvol tartja a kitr rzelmektl, nem lihegnek, nem ugatnak s nem ugrlnak, ha a gazdi hazatr. Az eszkztruk finomabb, egy tekereds a lb krl, vagy akr csak egy rmteli szemhunyorts a gazdra, nluk felr a kutya zajos dvzlsrohamval. rtelmi kpessgeik nem klnbznek, csak az a md, ahogy a klnll fajukra jellemz kpessgeiket kifejezik. A kutyk emberrel val kapcsolatukban ugyanazokat a gesztusokat, testbeszdet, hangjelzseket hasznljk, mint fajtatrsaikkal. E tekintetben a macskk tllpik a fajukra jellemz viselkeds hatrait, hiszen a termszetben a macska egyedl l, nincs alkalma, sem vgya trshoz simulni, mint ahogy azt a gazdjval teszi, amikor az lbe kuporodik a tv eltt.
A kutya s a macska rtelmi kpessgei kztt nincs klnbsg, csak a viselkedsket motivlja ms. |