Néhány tudnivaló a toxoplazmózisról:
A toxoplazmózissal fertőzött ember szervezetében élete végéig kimutathatóak az ellenanyagok, ami egyben azt is jelenti, hogy nem fertőződik újra. Ha azonban a kismama szervezetében nincs meg az ellenanyag, tehát még nem fertőződött meg, és ekkor kapja el, akkor sürgősen cselekedni kell, mert ugyan a kismama nincs veszélyben, ám a babát érhetik károsodások. Ilyen lehet a vízfejűség, az agy meszesedése, vakság, legrosszabb esetben pedig a magzat nagyon rövid életének vége.
Ha a toxoplazmózis vizsgálat szerint a mama még nem kapta meg a fertőzést, a terhesség alatt kéthavonta ajánlatos elvégeztetni a vizsgálatot. Ha megkapja közben a fertőzést, akkor gyógyszeres kezeléssel ki lehet küszöbölni az esetleges károsodásokat.
Mindenestre, kedves kis- és cicamamák, ha nem biztosak a dolgukban, inkább végeztessenek vizsgálatot, és a cicát egy darabig csak távolról szeressék.
Ha már átestünk toxoplazmózis fertőzésen, nem kaphatjuk el újra, ugyanis az ellenanyag a szervezetben folyamatosan jelen lesz. Mindenesetre, ha nem vagyunk biztosak abban, hogy túl vagyunk-e a fertőzésen, és már babát szeretnénk, akkor mindenképpen végeztessük el a vizsgálatot, addig pedig figyeljünk a következőkre.
Állatokkal való érintkezés után minél hamarabb alaposan mossunk kezet. Mivel a toxoplazma az ürülékkel kerül ki a macska szervezetéből, a cicák nem érhetnek az arcunkhoz. Aki szeret odabújni kedvencéhez, egy időre le kell tennie erről, csakúgy, mint a cica puszilgatásáról.
A kijáró macskák, kóbor társaikkal egyetemben gyakran végzik dolgukat a kertben, úgyhogy a leendő mamák kerüljék a kertészkedést, vagy ha ez nem megoldható, mindig használjanak védőkesztyűt, és a földdel közvetlenül ne érintkezzenek. A fogyasztásra szánt gyümölcsöt, zöldséget mindig nagyon alaposan mossuk meg folyóvízben, mert ezekre is könnyen rákerülhet a fertőzött ürülék, illetve petéket tartalmazó föld. A leendő mamák a terhesség alatt ne egyenek nem megfelelően átsült, vagy nem eléggé megfőtt ételeket, különösen húsokat.
A kismamák sétáik alatt (később a babával való sétáknál) kerüljék azokat a helyeket, ahol sok állat megfordul - ilyenek a kutyafuttatók, kutyasétáltató területek, parkok. A gyerekeket már pici koruktól rá kell szoktatni, hogy állatok érintése, simogatása közben/után kezüket ne vegyék a szájukba, és miután jól kisimogatták magukat, nagyon alaposan mossanak kezet.
A kismama a terhesség alatt folyamatosan tartsa a kapcsolatot a háziorvosával, illetve a védőnővel.
forrás: internet |