Az isteni macskk Az kori Egyiptomban mintegy 2500 vvel ezeltt, a macskkat istenknt tiszteltk. Egyiptom hatalmt a Nlus-vlgyi terletek termkenysge alapozta meg. A magtrakban trolt szemes termnyt a macska vta a rgcslktl s az ott menedket keres kgykat is rtalmatlantotta. Egyiptomon kvl az kori grgk s rmaiak is hasonlan tiszteltk s elismertk a ngylb nyvogkat
Boszorknyldzs s gets A keresztnysg elterjedsnek idejn az egyhz erteljesen lpett fel a macskk ekkora becsbentartsa ellen, mivel pogny szoksnak tartottk. Elterjedt az a hit, hogy az rdg s a boszorknyok a macska alakjt ltik magukra. Emiatt a kzpkorban sok macskt gettek meg vagy puszttottak el klnfle mdszerekkel. Mindez a patknyok s az egerek tmeges elszaporodshoz vezetett, ezek az llatok pedig klnfle jrvnyos megbetegedseket terjesztettek. Az egyhz szndka ellenre az emberek jra felismertk a macska, ldsos tevkenysgt, a macska tartsa egyre termszetesebb vlt. Sok uralkod, ppa s bboros kedvenc llata volt a macska npszersge ismt egyre ntt.
Az els hossz szr macskkat krlbell a XVI. szzadban hoztk Eurpba a Kzel-Keletrl. Szaporodsuk emberi beavatkozs nlkl folyt. A mlt szzad vgn kezdtk el a szabvnynak megfelel llatok szndkos keresztezst s tovbbtenysztsre val kivlasztst. A tenyszllatok sszehasonltsa s rtkelse cljbl klnfle macskakilltsokat kezdtek rendezni. A vilgon az els killtst egy angol macskaklub - a National Cat Club - szervezte, ahol 170 nstnyt s kandrt mutattak be. Ntt az rdekldk s a macskatenysztk szma, akik jabb s jabb sznvltozatokat s fajtkat tenysztettek ki.
|