Bűzös lehelet
H a macskája folyamatosan nyálzik, nyelve egy picit kilóg, s ha a száját kinyitja Önt ájulás környékezi a kiáradó bűztől, itt az idő a cselekvésre: az állatorvos meglátogatására. A fogbetegség klinikai tünetei: bűzös szájszag, gyulladt íny, fogkő, esetleg nyaki nyirokcsomó- duzzanat. A bűzös szájszag kialakulásáért a szájban normálisan meglévő baktériumok felszaporodása a felelős.
Ezek pedig azokban a zugokban szaporodnak fel, amelyek a fogtestre rakodó fogkő hatására alakulnak ki a fog tövében. A fogkő ugyanis letolja a fogínyt a fog testéről és ebben a nyílásban szaporodnak a baktériumok. Az így kialakuló fogbetegséget nem csak önmagáért kell megszüntetni, hanem azért is, mert hatására számos más egészségügyi probléma is felmerülhet. Megfigyelések támasztják alá, hogy a fogbetegség macskákban máj- és vesebetegséget is okozhat. Emberben például összefüggést találtak a fogbetegség valamint a gutaütés és a szívroham között, de az sem kizárható, hogy a cukorbaj, valamint a csontritkulás kialakulásában is szerepet játszik. Számos krónikus betegség valójában a szájból ered. Macskák esetében némi gondot okoz, hogy a fogbetegség gyógyításához, de még az egyszerűbb fogkő eltávolításhoz is el kell altatni az állatot Az altatás pedig mindig hordoz magában kockázatot. Ez a kockázat azonban jelentősen csökkenthető megfelelő elővigyázatossággal. Ennek az a lényege, hogy az altatást megelőzően vizelet- és vérvizsgálatot kell végezni, s ha ezek alapján a macska egészségesnek nyilvánul, az altatás kockázata minimálisra csökkenthető.
A FeLV, illetve FIV vírussal fertőzött macskák gyakran szenvednek fogbetegségben, az ő esetükben ennek kikezelésére és visszaszorítására nem sok esély mutatkozik. Ha tehát a macska teljesen egészséges, nincs ok a félelemre. Csak altatásban lehetséges a fogak teljes megtisztítása az íny felsértése nélkül, továbbá a teljesen elszuvasodott fogak eltávolítása. Elhanyagolt esetben több ilyen fog tárulhat fel az állatorvos előtt, de az sem okoz később problémát, ha például a macska összes előzápfogát és zápfogát eltávolítják. A macskák ételüket nem őrlik és rágják meg, fogaikat gyakorlatilag csak tépésre használják. Kozmetikai fogpótlásra pedig nincs szükségük. A fogkő eltávolítása és a a foghúzás általában nem elég az elszaporodott baktériumok megfékezésére, ehhez antibiotikum kezelésre is szükség van. A macska fogazatának ellenőrzésére másfél éves kortól évente sort kell keríteni. Erre igen alkalmas időpont a védőoltások beadása. A fogkő lerakódást késleltetheti és csökkentheti az erre a célra kifejlesztett száraz táp etetése, illetve a rendszeres fogmosás.
Manapság erre már rendelkezésre áll a macskafogkrém és macskafogkefe. Nálunk is kapható. |